نرم افزار 3DMax

نرم افزار تری دی مکس یکی از محصولات طراحی مدل های سه بعدی شرکت Autodesk می باشد که در ابتدا برای ساخت انیمیشن تولید شد و بعدها مورد استقبال معماران قرار گرفت. این نرم افزار امکان طراحی مدل های سه بعدی با کیفیت را برای طراحان به ارمغان می آورد.
نرم افزار تری دی مکس با امکان ساخت مدل های سه بعدی گرافیکی از طرح های معماری و ایجاد رندرهای با کیفیت، امکان پرزانته فوق العاده ای جهت ارائه طرح های معماری فراهم می آورد که این عوامل باعث شده است که در سالهاي اخير بسياري از معماران و طراحان صنعتي اين نرم افزار را به عنوان نرم افزار اصلي كاري خود براي طراحي در نظر گیرند.
در اين دوره آموزشي دانش‌ پژوهان با نحوه مدلسازي و نحوه انتقال نقشه از محيط CAD به صورت 2 بعدي به اين نرم افزار آشنا گرديده و سپس با متريال و نورپردازي به صورت كاملاً حرفه اي آشنا شده و در آخر با رندر گرفتن قادر خواهند بود يك كار تخصصي و زيبا ارائه نمايند. همچنين در اين دوره فراگيران با انيميشن سازي در محيط Max آشنا مي گردند.پلاگين V-ray از قدرتمندترين موتور رندرهاي موجود مي باشد كه افرادي كه در زمينه طراحي و معماري كار مي كنند با استفاده از اين پلاگين كارهاي بسيار با كيفيت و Actual ارائه مي نمايند كه گاهي مواقع با عكس تفاوتي ندارد . این موتور رندر با به کارگیری GPU کامپیوتر علاوه بر CPU آن ، سرعت رندرگیری را 10 تا 20 برابر افزایش داده است.
در اين دوره آموزشي دانش پژوهان با بحثهاي تنظیمات رندر و نورپردازي و متريال در ميط V-ray آشنا شده و سپس با انجام دو پرو‍ژه كاربردي ( يك پرو‍ژه داخلي و يك پروژه خارجي ) در محيط Max و V-ray به صورت كامل و حرفه اي، با اين نرم افزار و موتور رندر آشنايي مي يابند .

مزایای نرم افزار 3DMax :

:: امکان طراحی سطوح پیچیده با روش های MESH، NURBS، POLYGON
:: امکان تبادل فایل با سایر نرم افزارهای معماری
:: دارا بودن گنجینه عظیمی از مصالح آماده
:: دارا بودن گنجینه عظیمی از اشیا و پرسناژ آماده
:: امکان نصب انواع پلاگ این های رندرگیری بر روی این نرم افزار
:: امکان اصلاح شرایط نورپردازی و متریال دهی بدن نیاز به رندرگیری مجدد
:: امکان ساخت انیمیشن

آینده شغلی نرم افزار 3DMax:

نرم افزار تری دی مکس ،به دلیل امکانات بالا در ایجاد مدل های سه بعدی و ساخت انیمیشن از طرح ها، گزینه مناسبی جهت ارتقای کیفیت پرزانته طرح های معماری می باشد.
این نرم افزار برای معماران و طراحانی که قصد شرکت در مسابقات معماری را دارند و نیز برای معماران مشغول به کار در شرکت های مهندسین مشاور جهت ارتقای کیفیت طرح های ارائه شده به کارفرمایان مفید می باشد.