نرم‌افزار Design Builder

این نرم‌افزار برای مدل‌سازی ساختمان از جنبه‌های مختلف مثل فیزیک ساختمان (مصالح ساختمانی)، معماری ساختمان، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، سیستم روشنایی و غیره کاربرد داشته و قابلیت مدل‌سازی همه جنبه‌های ساختمان را دارد و علاوه بر بار گرمایشی و سرمایشی ساختمان، مصارف مختلف انرژی ساختمان از قبیل مصرف انرژی گرمایشی، سرمایشی، روشنایی، لوازم خانگی، آب گرم مصرفی و غیره را بصورت دینامیک مدل‌سازی می‌نماید. همچنین این نرم‌افزار قابلیت محاسبه میزان روشنایی روز و حتی مدل‌سازی CFD را دارد.

از دیگر قابلیت‌های نرم‌افزار DesignBuilder مدل‌سازی تهویه طبیعی و مکانیکی، محاسبه آسایش حرارتی در فضاهای داخلی ساختمان،و میزان اتلاف و دریافت انرژی از عناصر مختلف ساختمان می‌باشد. نتایج مدل‌سازی‌ها برای کل سال، برای ماه‌های مختلف و نیز بصورت روزانه و ساعتی قابل استخراج می‌باشد. نتایج همه مدل‌سازی‌ها برای کل ساختمان، طبقات مختلف و نیز تک­تک فضاهای ساختمان قابل استخراج است. از قابلیت‌های خاص این نرم‌افزار امکان استخراج نتایج مدل‌سازی بصورت دیاگرام و یا فایل‌های اکسل بوده که می‌تواند برای تجزیه و تحلیل‌های بعدی مورد استفاده قرار گیرد.

وجه تمایز این نرم­ افزار با سایر نرم ­افزارهای تجاری موجود مانند کریر را می­توان در موارد زیر برشمرد:

امکان شبیه ­سازی ساختمان در کلیه­ اقلیم­ها ( شهرهای بزرگ، شهرهای کوچک و روستاها)

امکان شبیه­ سازی ساختمان با شکل­های پیچیده و بررسی تاثیر عوامل محیطی بر ساختمان ( مناسب دانشجویان معماری گرایش معماری )

امکان بررسی تاثیر معماری ساختمان بر انرژی ( مناسب دانشجویان معماری گرایش انرژی)

امکان شبیه­ سازی انواع سیستم­های تهویه مطبوع ساختمانی ( مناسب دانشجویان مهندسی مکانیک گرایش تاسیسات )

امکان شبیه­ سازی انرژی در ساختمان و تعیین پارامترهای تاثیرگذار بر مصرف انرژی ساختمان ( مناسب دانشجویان مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی )

امکان شبیه ­سازی روشنایی طبیعی ( مناسب دانشجویان برق گرایش­های هوشمند­سازی)

امکان شبیه­ سازی فناوری­های نوین در حوزه انرژی در ساختمان مانند عایق­های تغییر فاز دهنده (Phase Change Materials)، نماهای دوپوسته (Double Skin Facade)، بام و دیوار سبز (Green Roof & Green Wall) و …

شبیه ­سازی دینامیک سیالاتی ساختمان و بررسی نحوه­ توزیع هوا در ساختمان، بررسی پارامتریک عوامل تاثیرگذار بر مصرف انرژی ساختمان با تابع هدف بهینه­ سازی.  

لزوم یادگیری نرم افزار دیزاین بیلدر

کمبود منابع انرژی فسیلی، افزایش روز افزون قیمت انرژی، وابستگی اقتصاد کلان به تبادلات محصولات ‏انرژی و بویژه مسائل زیست‌محیطی و آلودگی‌هایی که مرتب بر حجم و وسعتشان اضافه می‌شود و در ‏مقیاس خردتر، هزینه‌های سنگین مصارف ناصحیح انرژی امروزه خانوارها، از مسائلی است که دنیای امروز ‏با آن روبروست.

در کشوهای پیشرفته بسیاری از طراحی‌ها و ساخت‌وسازها برای جوابگویی به نیازهای ‏عملکردی و فرمی محدود نشده و مسائل حیاتی دیگری چون مصرف انرژی نیز به طور جدی در آنها دنبال ‏میشود.

تصمیم گیری در مورد هر یک از عوامل مختلف مرتبط با معماری، مصالح و تاسیسات ساختمان، در ‏طراحی و اجرای ساختمان‌ها به طور مستقیم و غیر مستقیم در هزینه‌های ناشی از مصرف انرژی تاثیرگذار ‏بوده و باید حرکت موثری برای آگاهی تمامی دست اندرکاران این صنعت برداشته شود تا آنان به چگونگی و ‏میزان تاثیرات تصمیماتشان آگاه شوند. در کشورهای بزرگ و صنعتی دنیا این بررسی‌ها توسط نرم‌افزارهای ‏دقیق و معتبر مدل‌سازی صورت می‌گیرد.‏
‏ نرم‌افزارDesignBuilder‏ یکی از به روزترین و معتبرترین نرم‌افزار‌های کنونی دنیا برای شبیه سازی مصارف ‏انرژی ساختمان است.

نقش موثر این نرم افزار زمانی روشن تر می‌گردد که در طی مراحل طراحی و ‏مدلسازی ساختمان، با اعمال تغییرات کوچک و بزرگ در طراحی، تاثیرات این تغییرات در میزان مصرف و یا ‏صرفه جویی انرژی ساختمان و یا هریک از فضاها مشخص می‌شود.

موتور مدل‌سازی این نرم افزار، ‏EnergyPlus‏ است که توسط دپارتمان انرژی آمریکا ساخته شده و از دقیق ترین نرم افزارهای موجود ‏می‌باشد.

نرم افزار دیزاین بیلدر نه تنها از دقت زیادی در محاسبات برخوردار است، بلکه در مقایسه با دیگر ‏نرم افزارهای مدل‌سازی موجود از قابلیت‌های زیادی برخوردار است. ‏

آخرین ورژن نرم افزار DesignBuilder با ثبت نام در سایت اصلی آن به صورت رایگان قابل دانلود و نصب است.

همچنین می توانید برای دانلود نسخه 4.6.0.015 از لینک زیر استفاده کنید.

دانلود دیزاین بیلدر نسخه 4.6